Mist İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı İmdat Ekşi, nesillerdir gelen inşaatçılık tecrübesini projelerine aktarırken bu tecrübenin bereketli tohumlarını da genç yaşlarda babasının kurduğu şantiyelerde çalışarak temelden edinmiştir.

1984 yılında Ekşi kardeşler babaları öncülüğünde, halen İmdat Ekşi’nin Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürdüğü Hektaş İnşaat’ı kurdular. Hektaş İnşaat, Anadolu coğrafyasının dört bir yanında Türkiye’ye hizmeti bir yükümlülük olarak görmüş; baraj altyapı projeleri, havalimanı projeleri, tarihi eser restorasyonları, hastaneler ve üniversite kampüsleri gibi yüzlerce başarılı kamu projesinin altına imza atmıştır.

Tarihler 2000’li yılları gösterdiğinde Türkiye’de inşaatçılık büyük bir gelişme göstermiştir. İdealistkent bu dönemde yatay yapılaşmanın en önemli öncülerinden biri olma şerefine nail olmuştur. Yerli ve yabancı basın İdealistkent projesini zamanın ötesinden gelen, geleceğin projesi olarak nitelemiş ve diğer birçok projenin karşısına başarılı bir örnek olarak çıkarmıştır. İmdat Ekşi’nin halen Yönetim Kurulu Üyelik görevini devam ettirdiği İdealist GYO, borsada işlem gören 30 GYO’dan biri olarak bugüne kadar ilklerin altındaki imzanın sahibi olmuştur.

Türkiye, 2000’li yıllarda kentsel dönüşüm ile inşaatçılık ve yapı sektöründe bir üst aşamaya geçmiş ve vites artırmıştır. Bu konuda büyük bir öngörüde bulunan İmdat Ekşi, iki oğlu ile birlikte Mist İnşaat’ı kurmuş ve zamanın gereklerini yerine getirmiştir. İmdat Ekşi’nin, önemi yadsınamaz tecrübesiyle temellendirdiği, bu tecrübenin üzerine yükselen yeni neslin bakış açısı ve yeni teknolojileri ekleyerek şekillendirdiği Mist İnşaat, İstanbul’a verdiği değer ile kendi deyimi ile “Mis gibi bir İstanbul inşa etmeye” çalışmaktadır.

Mist İnşaat, yenilikçi anlayışının ilk örneği olan Optimist Residence’ı, İstanbul’un en planlı kentsel dönüşüm alanı olan Fikirtepe’nin en gözde noktasında hayata geçiriyor.

İstanbul’un kentsel dönüşümünde bir milat olacak Optimis Residence’a tüm dünyanın örnek aldığı bir proje niteliği kazandırmak için Mist İnşaat, mimari tasarımdan işçiliğe alanının en iyileri ile çalışmaya özen göstermektedir. Mist İnşaat, dünyanın en iyi mimarlık ofislerinden biri olan “RMJM” ile Optimist Rezidence’ı gerek mimarisi gerekse de özellikleri ile bir dönüm noktası haline getirmeye kararlıdır.

Optimist Residence ile başlayan bu uzun yolculuk, İstanbul’da tarihe iz bırakacak, Türk mimarisinin geleceğe aktarılmasına olanak sağlayacak ve sektöre öncülük edecek yeni projelerle devam edecektir.

İmdat Ekşi İştirakler

 • Mist İnşaat San. Tic. Ltd. Şti.

  2012 yılında kurulan Mist inşaat, ülkemiz inşaat sektörü öncülerinden olan Ekşioğlu Ailesi ’nden İmdat EKŞİ ve Muhammed Ali EKŞİ tarafından 2012 yılında, kentleşme ve kentsel dönüşüm faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere kurulmuştur.

  www.mist.com.tr
 • İdealist Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.

  İdealist GYO 2007 yılında, prestijli gayrimenkul projelerini en iyi şekilde gerçekleştirmek, kurucularının gayrimenkul sektöründeki bilgi ve tecrübe birikimleriyle gerek müşterilerinin, gerekse yatırımcılarının güven ve memnuniyetini sağlamak hedefleriyle hayata geçmiştir.

  www.idealistgyo.com
 • Misek İnş. San. Ve Tic. A.Ş.

  1975 yılından bugüne inşaat sektörde Edirne’den Kars’a, Kayseri’ den İstanbul’a, onlarca projenin içinde yer almış Ekşioğlu ailesinden Muhammed Ali Ekşi tarafından, özel kişi ve kuruluşlar ile kamu idarelerinin çeşitli üst ve altyapı projeleri gerçekleştirmek için kurulmuştur.

  www.misek.com.tr
 • İdealist İnş. San. Ve Ltd. Şti.

  1997 yılında inşaat taahhüt işleri yapmak amaçlı kuruldu. Şirketimiz inşaat sektöründe; konut, lojman, okul,hastane ,otel ,spor tesisleri, doğalgaz ve diğer altyapı çalışmalarını başarılı bir şekilde bitirerek teslim etmiştir.

  www.idealistinsaat.com
 • Hektaş Şirketler Grubu Gayrimenkul Ltd. Şti.

  Hektaş Şirketler Grubu, inşaat ve gayrimenkul sektöründe faaliyet göstermek amaçlı 1998 yılında kurulmuştur. Kuruluşundan bu güne kadar birçok projeye imza atmış olan Hektaş Şirketler Grubu hedeflerinde sınır tanımamaktadır.Tüm projelerinde dünyaca geçerli çevre standarlarına uymakla birlikte, tamamlanan tüm işlerde kaliteyi ortaya koymuştur.

  www.hektasgrup.com